This website is best viewed in portrait mode.

Big Dance Weekend – Special Events

For more information on each event, see their individual event listing.

 

North East England

New Energy  

Produced by Dance City with Queen’s Hall Hexham, Customs House, Arts Centre Washington, Tin Arts Durham, ARC Stockton

Saturday 12 and Sunday 13 July  

Artist: Nev Campbell

Where: Northumberland Street, Newcastle-upon-Tyne

 

North West England

We are the City

Produced by MDI

Sunday 13 July

Artist: Willi Dorner

Where: Lothair Road, Anfield Road and Stanley Park, Liverpool

 

Yorkshire

Bodies on the Beach

Produced by Yorkshire Dance

Sat 12 July

Artist: Susanne Thomas

Where: Bridlington Beach

 

East Midlands

Live Bolero

Produced by Dance4, Nottingham Playhouse, Confetti Media Group, Notts TV

Sat 12 July and Sun 13 July

Artist: Jeanefer Jean-Charles

Where: Old Market Square, Nottingham and Corby Highland Gathering, Corby

 

West Midlands

Sightseers

Produced by Dancefest with 2 Faced Dance Company, DanceXchange, Coventry Performing Arts Service, Black Country Dance Hub led by Dudley Performing Arts, Staffordshire County Council, Shropshire Council and Telford and Wrekin Council.

Sat 12 and Sun 13 July

Artists: David McKenna and 21 local artists

Sat 12 July
Where: Birmingham Markets, Malvern Carnival, Ledbury Poetry Festival, Telford Town Park
Sun 13 July
Where: Walsall Arboretum, FUSE Festival, Lichfield, Coventry City Centre

 

East of England

The World’s Greatest Show and Eat. Sleep. Dance.

Produced by DanceEast with Ip-Art (Ipswich Borough Council)

Fri 11 – Sat 12 July

Artists: Arthur Pita, Tom Hobden, Kate Flurrie

Where: Corn Exchange, Ipswich and Christchurch Park, Ipswich

 

South East England

Big Dance in South East England

Produced by South East Dance with Oxford City Council, Medway Council, Surrey County Council, Dance Woking

Sat 12 and Sun 13 July

Produced by South East Dance wth Reckless Sleepers, Protein Dance, Peut-Etre Theatre, Loop Dance Company, Surrey Dance Collective, Katie Green, Stopgap Dance Company, Tavaziva Dance

Where: Chatham, Woking, Oxford, Canterbury, Brighton, Guildford

 

South West England

The Giant’s Story

Produced by Pavilion Dance South West with Association of Senior Childrens & Education Librarians SW and Society of Chief Librarians, Bath Dance, Dance in Devon, Dance Republic 2, DanceUp, Plymouth Dance, South Glos Dance, Swindon Dance, Take Art, Theatre Bristol

Saturday 12 and Sunday 13 July

Artists: Rosie Heafford and 10 local artists

Where: Bath, Bournemouth, Bristol, Cornwall, Devon, Hampshire, Plymouth, Somerset, South Gloucestershire, Swindon

 

North London

Arts Party

Produced by Sadler’s Wells, Wayne McGregor |Random Dance, Cubitt Artists, London Borough of Islington

Sat 12 July

Artists: Wayne McGregor | Random Dance

Where: Spa Fields Park, Northampton Road, London

 

East London

The River

Produced by East London Dance with Glasgow 2014 Cultural Programme, Greenwich and Docklands International Festival, Mayor’s Newham Show

Saturday 12 and Sunday 13 July

Artist: Natasha Gilmore

Where: Part of Mayor’s Newham Show, Central Park, East Ham, London

 

South East London

Through and Out: A Skipping Extravaganza

Produced by Greenwich Dance

Sat 12 and Sun 13 July

Artist: Jorge Crecis

Where: Greenwich, London

 

South London

Routes to the River

Procued by Siobhan Davies Dance

Sunday 13 July

Where: 

Trail start: Siobhan Davies Studios, 85 St Georges Road, London
Trail end: Southbank Centre Gardens.

 

West London

Kinetic Echo – Our Dancing Selves

Produced by English National Ballet

Sat 12 July

Artist: Cameron McMillan

Where: West London

 

Central London

Beats for Peace

Produced by Greater London Authority, Sydney Dance Company and Get Scotland Dancing

Sat 12 – Sun 13 July

Artist: Rafael Bonachela

Where: Trafalgar Square, London

 

 

Back to Top